سرپرست سازمان صنایع و معادن خراسان رضوی گفت: با افزایش سرانه سرمایه‌گذاری‌ها در بخش صنایع و معادن، میزان اشتغال این بخش کاهش پیدا می‌کند.
به گزارش خبرگزاری ، راضیه علیرضایی ظهر امروز در نشستی خبری باخبرنگاران خراسان رضوی در محل سالن اجتماعات سازمان صنایع و معادن ایناستان، اظهار داشت: این امر به دلیل ورود تکنولوژی‌های نوین و برتر به داخلکشور و نیاز نداشتن به نیروی انسانی با وجود این دستگاه‌ها است.
سرپرستسازمان صنایع و معادن خراسان رضوی ادامه داد: به همین دلیل نمی‌شود یکارتباط ثابت بین افزایش سرمایه‌گذاری‌ها و افزایش نیروی انسانی به وجودآورد.
علیرضایی با بیان اینکه در طول 10 سال گذشته در روندسرمایه‌گذاری‌ها در بخش صنایع و معادن این استان همه ساله شاهد رشدبوده‌ایم، تصریح کرد: با این حال اشتغال استان به اندازه سرمایه‌گذاری‌هایصورت گرفته رشد نکرده است.
وی سرمایه گذاری‌های جدید در صنایع کشور راتابع سطح تکنولوژی‌ها دانست و عنوان کرد: برای توسعه و پیشرفت در بخش صنایعو معادن راهی جز نواندیشی و پذیرش ایده‌های خلاقانه وجود ندارد.
علیرضاییبه میزان صدور پروانه‌های صنعتی در سال گذشته در خراسان رضوی اشاره کرد ومتذکر شد: در سال 89، 518 پرونده صنعتی با جذب سرمایه‌ای افزون بر 14 هزار و570 میلیون ریال در استان صادر شده است.
وی میزان پروانه‌های تولیدیدر مدت مشابه قبل از این مدت را 517 مورد برشمرد و اعلام کرد: در سال گذشته9 هزار و 420 شغل جدید نیز در خراسان رضوی به وجود آمده است.
سرپرستسازمان صنایع و معادن خراسان رضوی ابراز داشت: این میزان سرمایه‌گذاریباوجود وضعیت نامطلوب مالی و مضیقه‌های اعتباری سال 89 به دلیل سیاست‌هایانقباضی بانک‌ها صورت گرفته است.
وی یادآور شد: با این حال و با وجودتمام این مشکلات استان خراسان رضوی رتبه دوم را در جذب سرمایه‌گذاری‌ها ووضعیت صنایع مختلف در بین استان‌های کشور دارا است.
علیرضایی با اشارهبه رشد مثبت و منفی برخی از کالاهای تولید شده در استان خراسان رضوی اشارهکرد و بیان داشت: در همین راستا در تولید قند و شکر، فرش ماشینی، کاشی وسرامیک، آب معدنی، انواع لامپ، ظروف چینی، محصولات فولادی، ریخته گری‌هایغیرفلزی و لوازم خانگی رشد قابل ملاحظه‌ای بوجود آمده است.
وی میزانافزایش تولید فولاد خام استان را نیز 10.6 درصد برشمرد و عنوان کرد: همچنیندر تولید روغن و شیر نیز به ترتیب شاهد 18 و 13 درصد کاهش تولید بودیم.
سرپرستسازمان صنایع و معادن خراسان رضوی با اشاره به اجرای قانون هدفمندسازییارانه‌ها از سال گذشته تاکنون، خاطر نشان کرد: از اسفندماه سال 88 درراستای اجرای این قانون، کار مشترکی برای اداره این بحث در استان شروع شد.

گروه پیروزان صنعت نصر

عضویت در خبرنامه